התמודדות עם גיל ההתבגרות

התמרדות, הסתגרות, בלבול וכעס הם רק חלק מהסימפטומים אשר עלולים להצביע על כך שהילד נכנס לתקופת גיל ההתבגרות.
מדובר בתקופה אשר עלולה להיות קשה ומורכבת הן עבור הנער, אשר חווה שינויים הן פיזיים, הן קוגניטיביים והן נפשיים, אך גם להוריו, שעלולים להתקשות בהבנת השינויים או במציאת הדרך לתקשר ולהבין את הילד שלהם.
אז זה אומנם נכון שגיל ההתבגרות חולף, אבל בכדי לעבור אותו בשלום (או לפחות בצורה הטובה ביותר האפשרית), חשוב במקרים רבים לעשות שימוש בכל הידע המקצועי, הסיוע והכלים, אשר בכוחם להקל על התקופה הזאת ולסייע ביצירת תקשורת טובים יותר בין ההורים למתבגר.

להבין אותם
הורים רבים מתקשים להבין את המתבגרים, את הכעסים, את הריבים שמתפתחים סביב כל נושא אשר נראה כשולי, את הטענות אשר מופנות כלפיהם, מבלי שיש סיבה רציונאלית לכך.
אז חשוב שאותם הורים, ינסו להבין מה עובר על ילדם, את השינויים הפיזיים המשמעותיים שבגופו, את הירידה בביטחון העצמי אשר יכולה להתרחש אצלם כתוצאה מאותם השינויים, את העובדה שעל כל מה שהיה נראה להם כמוכר וברור מונח כעת סימן שאלה גדול.
הבנת המתבגר וכל מה שהוא עובר, תהווה שלב ראשון ומשמעותי בדרך לגישור הפערים.
דבר נוסף וחשוב שעל ההורים להבין הוא שלמרות שזה לא נראה ככה, המתבגרים עדיין זקוקים להורים שלהם ולמעשה, הם אף זקוקים להם יותר מתמיד.
ההורים והמסגרת המשפחתית מהווה את המסגרת היציבה היחידה בחייהם, הם זקוקים לגבולות, לתחושת ביטחון ואהבה, זה מה שיעזור להם לעבור בצורה הטובה ביותר את התקופה. 

לזהות סימני אזהרה
גיל ההתבגרות הוא לא פשוט וזה נכון עבור רוב המתבגרים וההורים. אבל, יש מקרים בהם גיל ההתבגרות יכול להוביל להתנהגות הרסנית ואף לגרום לפגיעות אשר ישפיעו גם על עתידם של המתבגרים.
לכן, תפקידם של ההורים הוא לזהות סימני אזהרה כמו: הסתגרות, חרדות, דיכאונות, ירידה משמעותית בלימודים, שינוי בחברים וכיוצא בזה..
כל הסימנים הללו מצריכים מההורים לנקוט בצעדים ובמידת הצורך אף לפנות לקבלת עזרה חיצונית כמו טיפול רגשי או אימון, אשר תספק להם כלים ישימים להתמודדות עם אותם המצבים.
חשוב לציין שברוב המקרים, המתבגר לא יבוא להורים וישתף אותם בקשיים ורוב הסיכויים שהוא גם לא ימהר לשתף פעולה עם הליך הפנייה לקבלת ייעוץ או עזרה, לכן, חשוב שההורים יקבלו את הכלים הנכונים בכדי להביא את המתבגר לטיפול / הליווי הנדרש והמתאים עבורו.

דנה אני רוצה שתלווי אותי

השאירו פרטים ונחזור אליך

תפריט
דילוג לתוכן