טיפול משפחתי

משפחה אמורה להוות את המסגרת הבטוחה, המכילה ואוהבת של כל בני המשפחה ובראש ובראשונה, של הילדים.
אך ישנם לא מעט קשיים, קונפליקטים או פשוט אי הבנות אשר עלולים לפגוע בקשרים בין כל בני המשפחה או חלקה – מה שמשפיע באופן מיידי על כל המשפחה כיחידה ועל כל אחד מבני המשפחה בנפרד, כאינדיווידואל.
אז לא משנה מה הגורם לקונפליקט או האם מדובר בסיבות הנובעות מהבית או מהסביבה הקרובה או הרחוקה, חייבים לנקוט בפעולה, חייבים לעשות את הצעד שיעזור למשפחה שלנו להתגבש ולהיות יחידה אחת ורצוי מוקדם ככל הניתן, על מנת לא להגרר למצבים אשר יקשו עוד יותר על הטיפול המשפחתי.
טיפול משפחתי מטרתו לזהות את הקונפליקטים או הקשיים אתם מתמודדת המשפחה ולאפשר למשפחה להתגבר על קשיים אלו באמצעות כלים פרקטיים, אשר יסייעו לבני המשפחה לשפר את התקשורת ביניהם ולגשר על הפערים אשר מגבירים את מצוקתם. 

הליך טיפול משפחתי
בטיפול משפחתי אנו מסתכלים על כל אינדיוידואל במערך המשפחתי, בכדי לזהות את מקור הקושי, אשר יכול לנבוע ממשבר אישי של אחד מבני הבית, או משבר רחב יותר המשפיע על כל ביני הבית – לעיתים, בהליך טיפול משפחתי עלול להתגלות צורך בטיפול זוגי של ההורים או טיפול אישי לאחד או יותר  מבני המשפחה.
כאמור, המפתח הוא זיהוי מקור הבעיה ולהבנה הזאת ניתן יהיה להגיע, אחרי שכל בני המשפחה יהיו שותפים לתהליך הזיהוי וכתוצאה גם הפתרון.
לכל אורך הטיפול המשפחתי, חשוב לזכור כי משפחתכם המאוחדת מהווה כוח ולכן, קיימת חשיבות גבוהה לפיתרון הבעיות ולחיזוק התקשורת שבינכם, בכדי שתחזרו להיות במקום הכי מכיל ובטוח עבור כולכם.

מתי מומלץ לפנות לטיפול משפחתי?

  • כאשר המשפחה עוברת משבר המשפיע על כל בני המשפחה כגון: גירושין, מוות, מחלה, מעבר דירה וגדומה.
  • במקרים בהם ההורה מבקש ליצור מסגרת משפחתית חדשה ולשנות את המוכר והידוע של משפחתו.
  • במקרים בהם מזהים קושי אצל הילדים כולם או אחד מהם ואנו כהורים לא יודעים איך להקל או לתת את הכלים לעבור את התקופות המאתגרות בצורה הקלה ביותר.

כמובן, שלעיתים יש קושי בלזהות או להבין מה הסיבה לקשיים וחוסר התקשורת שנוצרה בין בני המשפחה ולכן, אחת הסיבות לפנייה לטיפול משפחתי, היא כאמור, גישור על הפערים ואיתור הקשיים.
חשוב לציין שטיפול משפחתי לרוב יתחיל כטיפול משפחתי אך בהמשך הדרך יתמקד באינדיווידואל בדרך חזרה לטיפול הרחב המשפחתי. כמו כן לרוב הטיפול המשפחתי יתבצע בבית המשפחה אלא אם המטפל / המאמן המשפחתי מזהה כי בית המשפחה אינו המקום המיטבי לטובת קבלת התוצאה הטובה ביותר עבור בני המשפחה. 

התפקיד של המטפל המשפחתי
תפקידו של המטפל המשפחתי הוא כאמור, ללוות את המשפחה דרך האתגרים והבעיות, לתת להם כלים להתמודד לפתור ולתקשר עד לשלב בו המשפחה מתייצבת וחוזרת להיות המפלט הבטוח של ההורים והילדים כאחד.

אימון מתבגרים זה עניין של חיבור.

אני מאמינה בילדים שלכם. שנקבע שיחת היכרות?

תפריט
דילוג לתוכן