מצוקה נפשית בבני נוער

מצוקה נפשית בבני נוער יכולה להוות תוצר של גורמים סביבתיים או תורשתיים – כאשר בגילאי הנעורים, המתבגרים חשופים ללחצים רבים, אשר עלולים להוביל להתפרצותה של אותה המצוקה.
חשוב לזכור כי מצוקה נפשית בבני נוער, אשר איננה זוכה למענה הולם בשלביה המקדימים, עלולה להתפתח דיכאונות, למחשבות אובדניות ובמקרים קיצוניים גם להתאבדויות.
הדרך  לעזור למתבגר להתגבר על אותה המצוקה, עוברת בראש ובראשונה, בערנות לשינויים בהתנהגויות שלו ובעיקר על כאלו אשר מהוות כנורות אזהרה כמו: שינויים באכילה, קשיים בשינה, הסתגרות, כעסים לא מוסברים, ירידה בתפקוד, לחץ וחרדה.
מעבר לכך, במידה וידוע שאותו מתבגר עבר לאחרונה משבר כלשהו כמו, גירושין של ההורים, מוות של אדם קרוב או כל משבר אחר, חשוב להיות רגישים עוד יותר להתנהגותו ולאופן התנהלותו. 

מה עושים כאשר מזהים מצוקה נפשית?
גם במקרים בהם נושא המצוקה הנפשית בבן הנוער היא רק בגדר החשד הקל ביותר, קיימת חשיבות גבוהה לפעול ובמהרה על מנת להפריך או לאשש את אותו החשד.
ראשית כל, חשוב לנסות ולדבר עם המתבגר, להקשיב לא בצורה לא שיפוטית ולהראות לו שאתם נמצאים לצידו וזמינים בעבורו.
הורים אשר חושדים כי הבן שלהם נמצא במצוקה נפשית עלולים להגיב בלחץ ואף בהיסטריה (והדאגה לילד היא כמובן טבעית), אך למרות זאת, קיימת חשיבות גבוהה לא להראות לילד את הלחץ הזה, חשוב להשתדל ולדבר אל הילד בצורה רגועה ולנסות ולהעביר לו מסרים מרגיעים.
הורים מהווים דמות סמכותית עבור בן הנוער ולכן, חשוב שגם בתקופה הזאת, הם יקפידו לשמור על הסמכות הזאת, לשים להם גבולות ולוודא שהם עומדים בהם, אבל כל זאת, תוך רגישות למצבם הנפשי.
כמובן, שבשלב הבא, קיימת חשיבות גבוהה לפנות ולקבל עזרה חיצונית בין אם במסגרת של טיפול רגשי לבני נוער ובין אם במסגרות אחרות.
במקרים רבים, טיפול לבני נוער, יהיה סוג של טיפול משפחתי, מכיוון שגם ההורים יזדקקו במקרה הזה לידע ולכלים, אשר יאפשרו להם לבנות תקשורת טובה עם הילד שלהם ולסייע להם להתגבר על אותה המצוקה בצורה המהירה והטובה ביותר.

לא מחכים.. פועלים!
מצוקה נפשית יכולה לנבוע מסיבות רבות, חלקן קשות כמו במקרים של: צריכת סמים, פגיעה מינית וכיוצא בזה..
הורים אשר מזהים שילדם מצויים במצוקה נפשית יכולים להיכנס ללחץ וכתוצאה מהלחץ להגיב בצורה שבמקום שתשפר את המצב ותקרב אליהם את הילד, תגרום לו להתרחק ולמצבו להתדרדר.
לכן, חשוב לפנות כמה שיותר מהר לקבל סיוע מקצועי חיצוני כמו טיפול נפשי או אימון נפשי, במטרה לקבל את כלים לסייע לילד.

אימון מתבגרים זה עניין של חיבור.

אני מאמינה בילדים שלכם. שנקבע שיחת היכרות?

תפריט
דילוג לתוכן