התמודדות עם חרדה בקרב בני נוער

חרדה יכולה להוות את נחלתם של אנשים בטווח רחב של גילאים וכחלק מכך, גם בני נוער צעירים, חשופים לתופעה.
החרדה היא מצב טבעי ובנוסף, היא גם מהווה חלק בלתי נפרד, מתסמיני גיל ההתבגרות, כאשר בני נוער רבים מרגישים חרדים מהדרך בה החברים שלהם תופסים אותם, חרדים מזה שהם לא יעמדו בציפיות של ההורים שלהם, חרדים מהבגרויות, חרדים מהציפיות של בן/בת הזוג הראשון שלהם, מהגיוס לצבא ומסיטואציות אחרות, אשר מהוות חלק מחייהם באותה תקופה מבולבלת ולא פשוטה.
אבל, ישנם מקרים בהם החרדה מתעצמת ויוצאת משליטה, מה שישפיע על התנהגותם היומיומית של המתבגרים, על המחשבות שלהם ובמקרים מסוימים גם יפגע ביכולות התפקוד שלהם.
הסימפטומים של חרדה בקרב בני נוער הם לא אחידים ולכן, התפקיד של ההורים הוא להיות ערים לכל שינוי בהתנהגות של ילדיהם ובמידת הצורך, לפנות לקבלת עזרה, במטרה לזהות את מקורו של השינוי ההתנהגותי ולטפל בו. 

 

חרדה בקרב בני נוער – פנים רבות לה
חרדה בקרב בני נוער, יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, כאשר בין החרדות הנפוצות בגילאים אלו: חרדה חברתית, חרדה מכישלון,  החרדה גם יכולה להתבטא בפוביות שונות.
חשוב לציין שמקור ההתפרצות של אותה החרדה, טמון במקרים רבים בעובדה שהמתבגר עדיין צעיר ויכול להיות שהוא עדיין לא הספיק לרכוש את הכישורים הקוגניטיביים ואת היכולות להתמודד עם כל השינויים, האתגרים והקונפליקטים אשר מהווים את נחלת גיל ההתבגרות.
חוסר היכולת להתמודד יכול לגרום להיווצרותה של החרדה וגם להוות את הסיבה לקושי לשלוט בה.
לא פעם אנחנו ההורים אשר מנסים להרגיע את החרדות רק נותנים להן מקום ומעוררים אותן יותר.

 

מתי לפנות ולקבל עזרה?
חרדות אצל בני נוער, עלולות לפגוע במידה רבה באלמנטים שונים בחיי המתבגר ולכן, חשוב לשים לב לתופעות כמו: שינוי קיצוני בהתנהגות, ירידה משמעותית בתפקודים הלימודיים או החברתיים ונטייה להסתגרות – ישנם המצבים בהם החרדה תבוא לידי ביטוי בסימפטומים פיזיים כמו: בחילות, כאבי בטן וכאבי ראש.
במקרים כאלו, קיימת חשיבות גבוהה לפנות לקבלת טיפול במסגרת של אימון רגשי או טיפול רגשי לבני נוער, אשר מטרתו לספק לכם ולמתבגר שלכם כלים פרקטיים להתמודדות עם החרדה – כאשר כל המשפחה מתגייסת לסייע לילד, סיכויי ההצלחה להתגבר על החרדה עולים במידה רבה.


חשוב שאתם ההורים של המתבגרים, יזכרו לאורך הדרך, שגם אם זה נראה שהמתבגר לא זקוק לכם או שהוא לא מקשיב למה שאתם אומרים, התפקיד שלכם חשוב ומשמעותי ובאמצעות קבלה ושימוש בכלים הנכונים תוכלו לעזור למתבגר שלכם לעבור כל חרדה וכל פחד אשר מונעים ממנו להתקדם ולהצליח במה שחשוב לו.

אימון מתבגרים זה עניין של חיבור.

אני מאמינה בילדים שלכם. שנקבע שיחת היכרות?

תפריט
דילוג לתוכן